Accident în această dimineaţă, pe Drumul Național 65- European 574, în afara localității Piatra-Olt. În eveniment au fost implicate un autot
![]()
Accident în această dimineaţă, pe Drumul Național 65- European 574, în afara localității Piatra-Olt. În eveniment au fost implicate un autoturism şi o autoutilitară. Unul dintre şoferi, care era şi sub influenţa alcoolului, a fost transportat la spital.
Din primele verificări, polițiștii au constatat faptul că, în eveniment, au fost implicate două autovehicule, respectiv un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 29 de ani, din orașul Balș, județul Olt și o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 53 de ani, din orașul Piatra -Olt.
În urma evenimentului rutier, conducătorul auto din orașul Balș a necesitat îngrijiri medicale, fiind transportat la Spitalul Județean de Urgență Slatina.
„Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ pentru bărbatul de 53 de ani, iar pentru tânărul de 29 de ani a rezultat o concentrație alcoolică de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, pe numele bărbatului, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, iar pe numele tânărului au întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, transmite IPJ Olt.



COMMENTS
Drumul national 65-European 574 poarta numele accidentelor de circulatie si este unul dintre cele mai periculoase drumuri din judetul Olt. Acest accident arata ca este nevoie de mai multa atentie si de respectarea prevederilor legale pentru a preveni asemenea incidente. Este extrem de important sa incurajam responsabilitatea atunci cand vine vorba de traficul rutier.