Bărbat, din Olt, amendat cu 12.000 de lei pentru că nu şi-a dus câinele bolnav la veterinar

HomeEveniment

Bărbat, din Olt, amendat cu 12.000 de lei pentru că nu şi-a dus câinele bolnav la veterinar

  Un bărbat, în vârstă de 34 de ani, din Cezieni, a fost amendat cu 12.000 de lei de Poliţia Animalelor, după ce nu i-a asigurat asistenţă med

Tânăr, în vârstă de 23 de ani, urmărit de poliţie pe străzile din Balş. Avea o alcoolemie de 1,03 mg/l
Un mort şi opt răniţi, după ce un microbuz s-a răsturant pe A1, în zona localităţii Nădlac
Tânăr, din Balş, prins drogat, sub influenţa cocainei, pe o stradă din Craiova
Distribuie acest articol

Loading

 

Un bărbat, în vârstă de 34 de ani, din Cezieni, a fost amendat cu 12.000 de lei de Poliţia Animalelor, după ce nu i-a asigurat asistenţă medicală câinelui bolnav, care ulterior a decedat.

 

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor s-au sesizat din oficiu, pe 6 februarie, cu privire la faptul că un bărbat de 34 de ani, din comuna Cezieni, deține la locuință un exemplar canin care necesită îngrijri medicale.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că bărbatul nu i-a asigurat asistență medicală, iar din această cauză, exemplarul canin a decedat.

Bărbatul a fost sancționat contravențional pentru încălcarea prevederilor art. 5, alin. 1, lit. e) din Legea 205/2004 privind protecția animalelor, cu amendă în valoare de 12.000 de lei.

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor trag un semnal de alarmă cu privire la gravitatea unor astfel de fapte și recomandă tuturor cetățenilor să manifeste grijă față de animale, asigurându-le un adăpost adecvat, acces la apă și hrană în cantități suficiente, precum și îngrijiri medicale atunci când este necesar. Toți deținătorii de animale au obligația legală de a lua măsurile necesare pentru a preveni orice suferință provocată acestora”, transmite IPJ Olt.

Print Friendly, PDF & Email

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0