Bugetarii care au venituri mai mari decât ale preşedinelui ţării vor fi impozitaţi progresiv

HomeNațional

Bugetarii care au venituri mai mari decât ale preşedinelui ţării vor fi impozitaţi progresiv

  Bugetarii care realizează venituri din salarii și sporuri mai mari decât veniturile președintelui țării vor fi impozitați progresiv, a decla

Incitarea publicului pe motiv că face parte dintr-o anumită categorie poate fi pedepsită cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani. Legea, promulgată de Iohannis
S-a stins din viaţă, la vârsta de 96 de ani, regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii
COVID-19: 277 de persoane infectate. Un pacient internat la Craiova este în stare gravă, la terapie intensivă
Distribuie acest articol

Loading

 

Bugetarii care realizează venituri din salarii și sporuri mai mari decât veniturile președintelui țării vor fi impozitați progresiv, a declarat joi ministrul Muncii Marius Budăi, la Antena 3.

Nu vor fi taxe noi pentru salarii, ci doar pentru acele venituri ale bugetarilor care depășesc salariul președintelui României. Nu vorbim de salarii, vorbim de veniturile bugetarilor care depășesc… mai sunt și sporuri. Acolo era o discuție să fie impozitate progresiv în cazul bugetarilor”, a declarat Marius Budăi, precizând că pentru mediul privat ar fi impropriu să fie luată o astfel de măsură.

Economedia a scris, marți, că coaliția de guvernare discută, printre măsurile fiscale avute în vedere, despre o taxă de solidaritate, care se va lua în calcul și pentru bugetarii cu venituri mari (mai mari decât veniturile președintelui Klaus Iohannis, care a avut în anul 2020 venituri lunare brute de circa 14.800 lei) și mai ales pentru pensiile speciale.

Reamintim că liderul PSD Marcel Ciolacu vorbea anterior despre o taxă de solidaritate plătită de companiile cu afaceri mai mari de 100 de milioane de euro. Președintele Klaus Iohannis spunea că nu consideră de dorit o astfel de taxă, precizând că ea nu ar aduce rezultate.

Sursa: Economedia

Print Friendly, PDF & Email

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0