Fost elev al Colegiului Ion Minulescu Slatina, un tânăr din Balş, olimpic la matematică, candidat la alegerile parlamentare din partea REPER Olt

HomePolitică

Fost elev al Colegiului Ion Minulescu Slatina, un tânăr din Balş, olimpic la matematică, candidat la alegerile parlamentare din partea REPER Olt

  Ghergu Nicolae Marius, un tânăr, din Balş, de profesie inginer programator, fost elev al Colegiului Naţional „Ion Minulescu” Slatina a intra

Alegeri Parlamentare: 53,06%, prezenţa la vot în Olt
Prezenţa la vot, la ora 9.00, în Olt, este 4,69%. Cum s-a votat în Slatina
PSD câştigă alegerile parlamentare în Olt. AUR, pe locul II
Distribuie acest articol

Loading

 

Ghergu Nicolae Marius, un tânăr, din Balş, de profesie inginer programator, fost elev al Colegiului Naţional „Ion Minulescu” Slatina a intrat în politică cu gândul de a schimba în bine lucrurile. Fost olimpic la matematică, acesta va candida pe lista de la Camera Deputaţilor din partea Partidului REPER Olt.

 

Partidul REPER o să participe în cursa alegerilor parlamentare de pe data de 1 Decembrie 2024. Pe lista Camerei Deputaților se află un tânăr din Balș care a finalizat liceul la Colegiul Național Ion Minulescu din Slatina.

Ghergu Nicolae-Marius a finalizat studiile universitare la Facultatea de Matematică, din cadrul Universității din București, domeniul Calculatoare și Tehnologia Informației. A obținut nota 10 la lucrarea de licență cu titlul ,,Scalarea datelor în medii concurente”. De fel este inginer programator, lucrând doar în privat.

Nicu Ghergu este fost olimpic de matematică și a obținut peste zeci de premii și mențiuni la concursuri naționale, județene și locale.

,,Vreau ca județul OLT să fie un județ de top, nu în top 5 cele mai sărace județe din țară așa cum este acum”, spune tânărul din Balş, care are şi o lista de priorităţi.

Top 3 priorități vor fi:

 

  1. sprijinirea antreprenorilor (prin colaborarea cu ONG-urile din județ, patronate și sindicate, stabilind întâlniri periodice și prin adoptarea de legi – ne dorim să scădem taxele (atât pe muncă cât și pentru antreprenori) și să creăm condiții de muncă decente).
  2. crearea de locuri de muncă (prin angajamentul REPER de țintire a 6% PIB alocat în educație – vrem să se investească în școli profesionale, cursuri suplimentare de specialitate finanțate de stat, schimburi de experiență pentru profesori, să extindem programul ,,Masa Caldă în școli” (prin care toți elevii de la toate școlile până în clasa a XII-a inclusiv să primească o masă caldă), să creăm programe de orientare în carieră, stagii de practică, târguri de cariere anuale în fiecare județ și consiliere psihologică).
  1. să mă asigur că cetățenii din județ să aibă minimul necesar pentru un trai decent (voi folosi instrumentele de acces la informații – interpelările parlamentare și de control parlamentar asupra celor care trebuie să controleze activitatea și voi putea lua cuvântul la ședințele de consiliu local – cadrul legislativ oferă această putere parlamentarilor și voi colabora cu orice primar și consilier local, pentru orice problemă, pentru ca cetățenii să aibă minimul necesar).

 

 

Print Friendly, PDF & Email

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0