FOTO. Doi morţi, o infirmieră în stare gravă şi zeci de bolnavi cu COVID evacuaţi, în urma incendiului de la Spitalul de Boli Infecţioase Ploieşti

HomeSănătate

FOTO. Doi morţi, o infirmieră în stare gravă şi zeci de bolnavi cu COVID evacuaţi, în urma incendiului de la Spitalul de Boli Infecţioase Ploieşti

  Un incendiu a izbucnit azi dimineață la spitalul de Boli Infecțioase din Ploieşti. Două persoane au murit şi aproximativ 20 de pacienți boln

Bărbat de 52 de ani, cu boli asociate, mort în urma infectării cu Covid-19. 40 de cazuri noi, raportate în Olt
6 decese şi 180 de infectări, în Olt. Peste 16.000 de cazuri şi 523 de decese, în ţară
AUDIO. Managerul unui spital de psihiatrie din Vâlcea, către o angajată: „Marş, jigodia dracu! Bagă-ţi minţile în cap, că te joc în picioare!
Distribuie acest articol

Loading

 

Un incendiu a izbucnit azi dimineață la spitalul de Boli Infecțioase din Ploieşti. Două persoane au murit şi aproximativ 20 de pacienți bolnavi de COVID au fost evacuaţi. Pentru această misiune a fost declanșat Planul Roşu de Intervenție.

Alarma s-a dat în jurul orei 4.16 dimineaţa când un apel la 112 anunța un incendiu la Spitalul de Boli infecțioase din Ploieşti. Din primele informaţii focul a izbucnit la parterul unității.

Imediat la faţa locului au fost mobilizate 6 autospeciale de lucru cu apă și spumă, 1 descarcerare și 20 ambulanțe SMURD și SAJ cu 57 de pompieri militari. Pentru această misiune a fost declanșat Planul Roşu de Intervenție.

Doi bărbaţi în vârstă de 74 şi 75 de ani au murit, iar alți 18 pacienți au fost evacuaţi din secţia COVID de la Spitalul de Boli infecțioase din Ploieşti.

Din primele informaţii, incendiul ar fi izbucnit chiar de la instalația de oxigen la care erau conectați cei doi pacienți care au murit carbonizați.

Potrivit directorului Serviciul Ambulanța Prahova, Mădălin Ipatie, o asistentă care a încercat să ajute pacienţii a suferit arsuri pe 40% din corp. Pe secția COVID erau 21 de pacienți, 16 dintre ei au fost evacuați, iar 3 pacienți au refuzat transportul la spital.

Șeful DSU, Raed Arafat a ajuns la Spitalul de Boli infecțioase din Ploieşti şi a coordonat intervenţia.

Pompierii militari acționează pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la spitalul suport COVID Movila Vulpii din Ploiești. Se manifestă la parter pe o suprafață de 20 mp, fără flacără cu degajare de fum.

Din primele informații 2 pacienți sunt decedați. La ora 04.36 a fost pus în aplicare Planul Roșu Județean. 20 de pacienți au fost evacuați. La faţa locului au fost mobilizate 6 autospeciale de lucru cu apă și spuma, 1 descarcerare și 20 ambulanțe SMURD și SAJ cu 57 de pompieri militari”, spune ISU Prahova.

Pacienţii evacuaţi au fost transferați la UPU Ploieşti

Nu este un spital al primăriei Ploieşti. Am ajuns acolo, că am fost informat şi mi se pare normal să mergem acolo să dăm o mână de ajutor. Sper cu această ocazie să se înțeleagă că a face spitale noi, cu circuite noi, nu este un moft”, a spus pentru Antena 3 primarul din Ploieşti Andrei Voloşevici.

Secţia COVID unde a izbucnit incendiul la Spitalul de Boli infecțioase din Ploieşti era nouă

„Secţia era nouă, este o secţie renovată de pediatrie cu instalație nouă şi verificată, iar rampele de oxigen sunt montate anul trecut înainte de valul 3. Personalul instruit, ca dovadă s-a intervenit imediat. Într-o fracţiune de secundă, Dumnezeu ştie, s-a mișcat patul, s-a frecat de ceva şi o scânteie de oxigen. Erau şi detectoare de oxigen. Probabil bolnavul şi-a scos masca. Asistenta care a suferit arsuri va fi transferată la Spitalul Floreasca în Bucureşti”, a spus managerul Spitalului de Boli infecțioase din Ploieşti.

Va   aducem la cunoștință ca în data de 11.11.2021 la ora 04:16  s-a primit o solicitare prin 112 pentru un  incendiu la Spitalul de Boli  Infecțioase Ploiești.    

La locul solicitării au intervenit:

  • 1 echipaj C2 SAJ Prahova
  • 1 echipaj B1 SAJ Prahova
  • 12 echipaje B2 SAJ Prahova
  • 2 echipaje A2 SAJ Prahova
  • 1 echipaj C1TIM -SMURD
  • 9 echipaje PA/SMURD

La locul solicitării au fost găsite  16  persoane (din care 6 femei si 10 bărbați) implicate:

 

  1. Pacienta 70 de ani- intoxicata cu monoxid de carbon transportata de echipajul C1 la SJU Ploiesti
  2. Infirmiera de 52 ani a Spitalulului Boli Infecțioase cu arsuri gr I si II pe 40% suprafata corporala –transportata de echipaj B2 la SJU Ploiesti si ulterior la Spital Floreasca Bucuresti
  3. Pacient 56 ani – Covid pozitiv –transportat de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  4. Pacient 75 ani – Covid pozitiv –transportat de echipaj C2 la SJU Ploiesti
  5. Pacient 60 ani – Covid pozitiv –transportat de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  6. Pacient 58 ani–transportat de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  7. Pacient 65 ani – –transportat de echipaj TIM la SJU Ploiesti
  8. Pacienta 78 ani–transportata de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  9. Pacient 60 ani – Covid pozitiv –transportat de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  10. Pacienta 66 ani – Covid pozitiv –transportata de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  11. Pacienta 86 ani -pacienta Covid pozitiv –transportata de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  12. Pacienta 69 ani – Covid pozitiv –transportata de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  13. Pacient 69 ani – Covid pozitiv –transportata de echipaj PA la SJU Ploiesti
  14. Pacient 51 ani – Covid pozitiv –transportat de echipaj PA la SJU Ploiesti
  15. Pacient 33 ani – Covid pozitiv –transportat de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  16. Pacient 66 ani – Covid pozitiv –transportata de echipaj B2 la SJU Ploiesti
  17. Pacient 74 ani -pacient Covid pozitiv –gasit decedat
  18. Pacient 75 ani -pacient Covid pozitiv –gasit decedat”, este comunicatul SAJ Prahova.

Sursa: Antena3

Print Friendly, PDF & Email

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0