Pomi de Crăciun vânduţi ilegal într-o piaţa din Corabia. Marfa a fost confiscată

HomeEveniment

Pomi de Crăciun vânduţi ilegal într-o piaţa din Corabia. Marfa a fost confiscată

Poliţiştii Serviciului de Ordine Publică, cu sprijinul Inspectoratului de Jandarmi Județean Olt au identificat în zona pieței din orașul Corabia, reprezentantul unei societăți comerciale, cu sediul în municipiul Caracal, care oferea spre vânzare 42 de “pomi de Crăciun”, fără a deține aviz de însoțire a materialului lemons, conform legislației în vigoare. Întreaga marfă a fost confiscată.

Dosar penal pentru un tânăr prins conducând, în Caracal, cu permisul suspendat
Accident de muncă la Alro Slatina. Un tânăr, de 34 de ani, s-a electrocutat. „L-a aruncat de pe transformator”
VIDEO. Un şofer cu BMW X5 a încercat să traverseze un râu cu maşina, dar a rămas blocat
Distribuie acest articol

Loading

Cei 42 de “pomi de Crăciun”, în valoare de 1.134 de lei au fost confiscați și predați în custodie Ocolului Silvic Corabia, iar societatea comercială a fost sancționată contravențional pentru încălcarea prevederilor Legii nr. 171/2010 privind stabilirea și sanționarea delictelor silvice.

În acest sfârșit de săptămână, polițiștii olteni acționează pentru prevenirea și combaterea ilegalităților în domeniul silvic și pentru depistarea transporturilor ilegale de material lemnos și pomi de Crăciun.

„Acțiunile sunt coordonate la nivel național și se desfășoară pe raza întregului județ, în colaborare cu jandarmi, polițiști de frontieră și polițiști locali și reprezentanți ai Direcției Silvice.

Activitățile se desfășoară atât prin constituirea de filtre organizate, cât și prin verificarea agenților economici de profil”, a precizat Alexandra Dicu, purtător de cuvânt al IPJ Olt.

În cadrul filtrelor, polițiștii vizează:

– controlul circulației materialului lemnos pentru a se stabili dacă se respectă prevederile legale în vigoare și

-verificarea legalității documentelor de proveniență și însoțire a materialului lemnos și a pomilor de Crăciun.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0