VIDEO. „Aşa arată un dezastru sanitar”. Imagini dramatice surprinse de Recorder

HomeSănătate

VIDEO. „Aşa arată un dezastru sanitar”. Imagini dramatice surprinse de Recorder

  Catastrofă sanitară este atunci când în cel mai mare spital din țară nu mai există paturi libere, iar ambulanțele continuă să aducă bolnavi

Deveselu a trecut de 3 cazuri la mia de locuitori. Continuă să crească rata de infectare în Olt
LISTĂ. 33 de localităţi din Olt au incidenţa 0. Rata de infectare Covid-19  în Slatina a scăzut la 0,87
CJSU Olt a adoptat măsuri în contextul creşterii numărului de infectări. Ce se întâmplă cu evenimentele private
Distribuie acest articol

Loading

 

Catastrofă sanitară este atunci când în cel mai mare spital din țară nu mai există paturi libere, iar ambulanțele continuă să aducă bolnavi de COVID cu forme severe. Pacienții rămân înghesuiți în Unitatea de Primiri Urgențe și sunt îngrijiți la grămadă, ca în vreme de război, scriu jurnaliștii de la Recorder, care au realizat un video-reportaj tulburător la Spitalul Universitar din București.

Cu una dintre cele mai mici rate de vaccinare din UE, cu restricții puține și nerespectate, cu politicieni incapabili să propună vreo soluție coerentă, România a ajuns pe primul loc în Europa și pe locul trei în lume la rata de mortalitate COVID. Statisticile arată înfiorător, dar imaginile din spitale sunt și mai dure, scriu jurnaliștii Recorder. Ei au stat o seară la camera de gardă a Spitalului Universitar din București, iar imaginile surprinse sunt dure: pacienți așezați pe scaune, cu tubul de oxigen la picioare, cadre medicale epuizate, saci negri, cu fermoar, cărați în neștire pe holuri.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0