Avarie la o conductă subternă de gaz în Craiova. Trafic deviat şi zeci de persoane evacuate

HomeEveniment

Avarie la o conductă subternă de gaz în Craiova. Trafic deviat şi zeci de persoane evacuate

  În această seară, pompierii craioveni au fost solicitați să intervină de urgență în municipiul Craiova, pe bulevardul Nicolae Romanescu, în ur

Un tânăr, din Craiova, şi-a înscenat furtul unei sume de bani, pe care o pierduse la păcănele
Tânăr, din Caracal, bătut de un taximetrist din Craiova, pentru că nu a avut bani să plătească cursa
Tânăr băut şi drogat, pe străzile din Craiova
Distribuie acest articol

Loading

 

În această seară, pompierii craioveni au fost solicitați să intervină de urgență în municipiul Craiova, pe bulevardul Nicolae Romanescu, în urma producerii unei avarii la o conductă subterană de gaz care alimenta zonele din apropiere. Traficul rutier este deviat pe străzile pe Aleea 2 Bechet, Bucura și Potelu, urmarea unei avarii la o țeavă de gaze.

La fața locului au fost mobilizate forțe importante de intervenție din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Craiova, fiind trimise o autospecială de stingere, o autospecială CBRN (pentru intervenții la riscuri chimice, biologice, radiologice și nucleare), precum și o ambulanță SMURD.

Totodată, a fost anunțat distribuitorul de gaz, care a trimis o echipă specializată și a procedat la oprirea alimentării cu gaz de la robinetul central, pentru eliminarea oricărui pericol.

Pentru siguranța cetățenilor, autoritățile au instituit un perimetru de protecție și au evacuat preventiv 30 de persoane din 6 locuințe aflate în zona afectată. De asemenea, cinci echipaje de poliție au ajuns la fața locului și asigură devierea traficului rutier pe arterele adiacente.

Până la acest moment, nu au fost înregistrate victime, iar intervenția este în desfășurare.

Traficul este deviat

Traficul rutier pe Bulevardul Nicolae Romanescu, din municipiul Craiova, este deviat pe străzile pe Aleea 2 Bechet, Bucura și Potelu, urmarea unei avarii la o țeavă de gaze.

„Polițiștii rutieri se află la fața locului pentru dirijarea și fluidizarea traficului rutier.

Vă recomandăm să manifestați atenție și prudență în trafic și să respectați indicațiile polițiștilor”, transmite IPJ Dolj.

Print Friendly, PDF & Email

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: