Un bărbat în vârstă de 29 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind cercetat pentru viol săvârșit asupra unui minor și pornog
![]()
Un bărbat în vârstă de 29 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind cercetat pentru viol săvârșit asupra unui minor și pornografie infantilă, în urma unei anchete desfășurate de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Craiova și procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Craiova.
Potrivit anchetatorilor, în urma cercetărilor s-a stabilit că, în data de 29 iulie 2026, suspectul ,în scopul realizării de materiale pornografice, ar fi întreținut raporturi și acte sexuale cu o victimă minoră, de 13 ani.
În acest context, bărbatul ar fi filmat, cu telefonul mobil, mai multe videoclipuri în care persoana vătămată ar fi apărut în ipostaze sexuale explicite, imagini pe care le-ar fi stocat în același dispozitiv.
„La data de 31 iulie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Craiova au dispus reținerea bărbatului de 29 de ani.
La data de 1 august 2026, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Dolj a dispus arestarea preventivă a acestuia, pentru 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Inspectoratului de Poliție Județean Dolj – Secția 15 Poliție Rurală Filiași”, transmite IPJ Dolj.



COMMENTS