Un tânăr, în vârstă de 34 de ani, care se afla pe un moped neînmatriculat, a fost oprit în trafic, în oraşul Scorniceşti. În urma cercetăril
Un tânăr, în vârstă de 34 de ani, care se afla pe un moped neînmatriculat, a fost oprit în trafic, în oraşul Scorniceşti. În urma cercetărilor, s-a stabilit că acesta nu deţinea permis de conducere. De asemenea, avea o alcoolemie aproape de comă.
Polițiștii din cadrul Poliției orașului Scornicești, în timp ce desfășurau activități specifice, pe strada Bălțați, din orașul Scornicești, județul Olt, au oprit pe data de 24 ianuarie, ora 00.30, pentru control un moped condus de către un tânăr, în vârstă de 34 de ani, din localitate.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date ale Poliției Române, s-a constatat faptul că tânărul nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie, iar mopedul figura ca fiind neînmatriculat/neînregistrat.
„De asemenea, acesta a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat o valoare de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Tânărul a fost transportat la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe și punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat”, transmite IPJ Olt.
COMMENTS