Transportul public, în vizorul poliţiştilor. Ce documente sunt verificate

HomeEveniment

Transportul public, în vizorul poliţiştilor. Ce documente sunt verificate

  IPJ Olt anunţă că, la nivel național, astăzi se desfăşoară o acțiune pentru siguranța transportului de persoane. Şoferii vor fi opriţi în tr

DSVSA Olt a suspendat temporar activitatea, în ianuarie, a două fabrici de pâine
ITM Olt, controale privind munca la domiciliu şi telemunca. Măsurile dispuse la societăţile verificate
Cinci firme, din Olt, depistate cu muncitori la negru. 140.000 de lei, valoarea amenzilor
Distribuie acest articol

Loading

 

IPJ Olt anunţă că, la nivel național, astăzi se desfăşoară o acțiune pentru siguranța transportului de persoane. Şoferii vor fi opriţi în trafic şi pe drumurile din judeţ. Vor fi verificate o serie de documente, dar şi dacă sunt respectate măsurile de siguranţă sanitară.

Controalele polițiștilor urmăresc dacă șoferii mijloacelor de transport public de persoane dețin documentele obligatorii, respectiv: certificatul de atestare profesională, copie conformă a licenței de transport, licență de traseu, asigurarea de bunuri și persoane, polița RCA. Polițiștii vor verifica dacă se respectă graficul cu orele de deplasare, eliberarea biletelor de călătorie sau abonamente, precum și dacă șoferii respectă obligativitatea de a informa călătorii asupra folosirii centurii de siguranță.

În același timp, polițiștii rutieri controlează dacă transportul pasagerilor este realizat cu respectarea limitei numărului de locuri prevăzut în certificatul de înmatriculare sau certificatul de clasificare, după caz.

De asemenea, polițiștii au în vedere respectarea regulilor de transport persoane în contextul măsurilor de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2! Acţiuni de acest gen vor avea loc şi în perioada următoare.

Pentru a preîntâmpina producerea unor evenimente rutiere, recomandăm conducătorilor de autovehicule să circule cu viteză redusă şi atenţie sporită, să respecte indicaţiile semafoarelor şi ale poliţiştilor rutieri şi să semnalizeze din timp intenţia de schimbare a benzii de rulare.

Totodată, le recomandăm acestora să păstreze în mers o distanţă suficient de mare faţă de vehiculul din faţă, pentru a putea opri în condiţii de siguranţă”, a precizat  Alexandra Dicu, purtător de cuvânt al IPJ Olt.

Print Friendly, PDF & Email

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0