Un tânăr, în vârstă de 19 ani, din Slatina, oprit în trafic pentru control, pe strada Piaţa Ecaterina Teodoroiu, a fost testat pozitiv la dr
![]()
Un tânăr, în vârstă de 19 ani, din Slatina, oprit în trafic pentru control, pe strada Piaţa Ecaterina Teodoroiu, a fost testat pozitiv la droguri. De asemenea, cu puţin timp înainte, un alt bărbat, de 39 de ani, conducea cu o alcoolemie de 0,83 mg/l alcool.
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slatina au oprit, azi-noapte, în jurul orei 00.40, pentru control, pe strada Grădiște, un autoturism condus de un bărbat de 39 ani, din localitate.
Întrucât acesta emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o valoare de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat.
„Ulterior, în jurul orei 01:50, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slatina au oprit pentru control, pe strada Piața Ecaterina Teodoroiu, un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, din localitate.
Întrucât tânărul prezenta un comportament suspect, a fost testat cu aparatul drugtest, rezultând valori pozitive pentru T1C MDMA și T3C KET”, transmite IPJ Olt.
Cei doi conducători auto au fost conduși la Spitalul Județean de Urgență Slatina în vederea prelevării mostrelor biologice, iar pe numele acestora a fost întocmit câte un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Astfel de activități vor continua și în perioada următoare pentru prevenirea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere și creșterea gradului de disciplină rutieră.




COMMENTS